Skip to content

101 Quincy St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block4092.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,114
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
22%
Improvement Value:$237,800
78%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,579+3.0%
2024$12,216+6.5%
2023$11,472+0.8%
2022$11,383+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900