Skip to content

175 Columbia AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block4093.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage4,166
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
15%
Improvement Value:$394,000
85%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,110+3.0%
2024$18,559+6.5%
2023$17,428+0.8%
2022$17,293+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft4,166DeedBook 3625, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1900