Skip to content

102 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block4094.01
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,017
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
20%
Improvement Value:$293,900
80%
Total Assessment$365,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,086+3.0%
2024$14,651+6.5%
2023$13,758+0.8%
2022$13,652+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,017DeedBook 2281, Page 127

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Z163, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1930