Skip to content

100 Jackson StPassaic, NJ 07055

Built 1946

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block4094.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,188
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
20%
Improvement Value:$280,700
80%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,542+3.0%
2024$14,122+6.5%
2023$13,262+0.8%
2022$13,159+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft3,188DeedBook 3205, Page 263

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2595, Page 75Recorded2/27/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 613, Page 154

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 229, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1946