Skip to content

144 Hamilton Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block4094.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
19%
Improvement Value:$286,000
81%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,628+3.0%
2024$14,206+6.5%
2023$13,340+0.8%
2022$13,238+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,020DeedBook 3714, Page 110

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,020DeedBook 3481, Page 177Recorded1/2/2019

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 1196, Page 220

Property Sale

Sale
$172,550
DeedBook 373, Page 157

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook G132, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900