Skip to content

142 Hamilton AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block4094.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
19%
Improvement Value:$289,600
81%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,777+3.0%
2024$14,350+6.5%
2023$13,476+0.8%
2022$13,372+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900