Skip to content

102 Van Buren StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jul 9, 2001

Property Information

Block4095.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,560
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
27%
Improvement Value:$199,300
73%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,186+3.0%
2024$10,863+6.5%
2023$10,201+0.8%
2022$10,122+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900