Skip to content

101 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block4095.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,613
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
35%
Improvement Value:$129,100
65%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+3.0%
2024$8,000+6.5%
2023$7,512+0.8%
2022$7,455+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

To:

Sq Ft1,613DeedBook 898, Page 269

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook W137, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1900