Skip to content

168 Hamilton AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$331,500
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block4095.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,774
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
21%
Improvement Value:$259,000
79%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,515+3.0%
2024$13,125+6.5%
2023$12,325+0.8%
2022$12,230+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$331,500

To:

Sq Ft2,774DeedBook 659, Page 96

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook R165, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1900