Skip to content

87 Sherman StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 3, 1998

Property Information

Block4095
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage3,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,800
17%
Improvement Value:$296,600
83%
Total Assessment$357,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,736+3.0%
2024$14,310+6.5%
2023$13,438+0.8%
2022$13,335+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,316DeedBook 156, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1900