Skip to content

232-236 President St.Passaic, NJ 07055

Built 1998

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block4099
Lot38.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S/B-2FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$326,200
81%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,541+3.0%
2024$16,064+6.5%
2023$15,085+0.8%
2022$14,969+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft2,496DeedBook 1313, Page 142

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 869, Page 237

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook F160, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1998