Skip to content

211 Central Avers SPassaic, NJ 07055

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 1991

Property Information

Block4102.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,900
29%
Improvement Value:$413,300
71%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,880+3.0%
2024$23,191+6.5%
2023$21,778+0.8%
2022$21,610+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950