Skip to content

80-86 Summer St(Unit C0017)Passaic, NJ 07055

Built 1989

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block4103.01
Lot1.2
QualifierC0017
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-IFAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,238
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$104,300
60%
Total Assessment$174,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+3.0%
2024$6,979+6.5%
2023$6,554+0.8%
2022$6,503+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$338,000

To:

Sq Ft1,238DeedBook 4911, Page 33

Property Sale

Sale
$152,000

To:

DeedBook 583, Page 162

Property Sale

Sale
$73,200

To:

Property Sale

Sale
$68,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1989