Skip to content

954 Main AveePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Jan 4, 2007

Property Information

Block4103.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S/2APTS/1STORE
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,900
57%
Improvement Value:$69,100
43%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+3.0%
2024$6,406+6.5%
2023$6,016+0.8%
2022$5,970+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$314,000

To:

DeedBook 1379, Page 15

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1182, Page 61

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook W159, Page 113