Skip to content

90 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 5, 2020

Property Information

Block4103.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,167
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
31%
Improvement Value:$161,200
69%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+3.0%
2024$9,393+6.5%
2023$8,821+0.8%
2022$8,753+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,167DeedBook 3794, Page 279

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 3211, Page 258Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 870, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1910