Skip to content

92 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block4103.01
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
26%
Improvement Value:$209,700
74%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+3.0%
2024$11,335+6.5%
2023$10,645-8.2%
2022$11,592+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 3756, Page 119

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 1248, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1910