Skip to content

94 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 9, 2010

Property Information

Block4103.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,937
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
28%
Improvement Value:$188,100
72%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,782+3.0%
2024$10,470+6.5%
2023$9,832+0.8%
2022$9,757+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,937DeedBook 2028, Page 257

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook L148, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1910