Skip to content

38 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 14, 1995

Property Information

Block4104.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,212
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
19%
Improvement Value:$333,500
81%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,999+3.0%
2024$16,508+6.5%
2023$15,502+0.8%
2022$15,383+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900