Skip to content

48 Burgess PlPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block4104.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,364
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
26%
Improvement Value:$202,600
74%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,289+3.0%
2024$10,963+6.5%
2023$10,295+0.8%
2022$10,215+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft2,364DeedBook 4862, Page 1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 2280, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1900