Skip to content

263 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block4104.01
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,186
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
21%
Improvement Value:$296,200
79%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,461+3.0%
2024$15,015+6.5%
2023$14,100+0.8%
2022$13,991+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900