Skip to content

18 Summer St(Unit C000J)Passaic, NJ 07055

Built 1987

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Aug 24, 2005

Property Information

Block4104
Lot15
QualifierC000J
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
41%
Improvement Value:$86,400
59%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,036+3.0%
2024$5,862+6.5%
2023$5,505+0.8%
2022$5,462+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 1075, Page 123

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook A135, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1987