Skip to content

67-69 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block4105.01
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,706
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
30%
Improvement Value:$161,900
70%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+5.8%
2024$8,963+6.7%
2023$8,402+0.8%
2022$8,335+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900