Skip to content

73 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jul 19, 2005

Property Information

Block4105.01
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,232
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
19%
Improvement Value:$266,600
81%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,569+3.0%
2024$13,177+6.5%
2023$12,374+0.8%
2022$12,279+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,115
DeedBook 727, Page 207

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 478, Page 64

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook V157, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1900