Skip to content

164 Autumn StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 23, 2011

Property Information

Block4105.01
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,874
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
20%
Improvement Value:$268,400
80%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,911+3.0%
2024$13,510+6.5%
2023$12,686+0.8%
2022$12,588+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,874DeedBook 2181, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1900