Skip to content

150 Autumn StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block4105.01
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,164
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
25%
Improvement Value:$227,600
75%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+3.0%
2024$12,196+6.5%
2023$11,453+0.8%
2022$11,365+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 2370, Page 205Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 1022, Page 46

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook R138, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1900