Skip to content

237 Lexington AvPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block4105.01
Lot69
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningO-R
Sq Footage3,585
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
19%
Improvement Value:$356,900
81%
Total Assessment$440,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,170+3.0%
2024$17,646+6.5%
2023$16,570+0.8%
2022$16,443+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,585DeedBook 3484, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$318,427
DeedBook 1929, Page 226

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 783, Page 275

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook V133, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1910