Skip to content

159 Autumn StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block4105
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
20%
Improvement Value:$292,100
80%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,999+3.0%
2024$14,567+6.5%
2023$13,679+0.8%
2022$13,573+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 3361, Page 82

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 1452, Page 125

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 526, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1900