Skip to content

316 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block4105
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,439
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,100
25%
Improvement Value:$232,900
75%
Total Assessment$311,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,823+3.0%
2024$12,452+6.5%
2023$11,694+0.8%
2022$11,603+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,439DeedBook 4648, Page 288

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2228, Page 273

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1747, Page 203

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 1202, Page 240

Property Sale

Sale
$164,750
DeedBook B164, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1900