Skip to content

195 Central AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block4106.02
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
14%
Improvement Value:$431,200
86%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,689+3.0%
2024$20,092+6.5%
2023$18,868+0.8%
2022$18,722+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 3641, Page 34

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 3165, Page 280Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook E-128, Page 465