Skip to content

187 Central AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block4106.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
30%
Improvement Value:$151,200
70%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+3.0%
2024$8,649+6.5%
2023$8,122+0.8%
2022$8,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 3641, Page 34

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3165, Page 280

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook E-128, Page 465