Skip to content

101 Summer St.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4106
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,900
57%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+3.0%
2024$5,822+6.5%
2023$5,467+0.8%
2022$5,425+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910