Skip to content

154 Van Buren StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4110
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,883
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
42%
Improvement Value:$94,500
58%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+7.1%
2024$6,273+6.8%
2023$5,875+0.8%
2022$5,828+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920