Skip to content

51 Central AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Jan 12, 2005

Property Information

Block4111.01
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/OFF/RETAIL
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage5,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
22%
Improvement Value:$421,100
78%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,264+3.0%
2024$21,622+6.5%
2023$20,304+0.8%
2022$20,147+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft5,000DeedBook 926, Page 251