Skip to content

216 Madison St.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4124
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCB/RETAIL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
8%
Improvement Value:$322,700
92%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,517+3.0%
2024$14,098+6.5%
2023$13,239+0.8%
2022$13,137+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0