Skip to content

331 Chamberlain AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block1004
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,200
42%
Improvement Value:$79,100
58%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+3.9%
2024$6,683+9.5%
2023$6,101+7.2%
2022$5,691+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft638DeedBook 2002, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$328,000
DeedBook D1394, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook D1222, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1950