Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
203-209 Redwood AvePaterson, NJ 07522
Last Sale Date
Aug 2, 2018
Property Information
Block1010
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage6,424
Acreage0.23
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$76,400
17%
Improvement Value:$373,600
83%
Total Assessment$450,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,928 | +3.9% |
| 2024 | $22,064 | +9.5% |
| 2023 | $20,142 | +7.2% |
| 2022 | $18,788 | -22.6% |
Property History
No events match the selected filters.