Skip to content

165 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block1012
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
41%
Improvement Value:$63,200
59%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,482+3.9%
2024$5,276+9.5%
2023$4,816+7.2%
2022$4,492+5.7%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2685, Page 235Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,162DeedBook 2685, Page 235