Skip to content

176 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block1012
Lot32.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,100
21%
Improvement Value:$160,400
79%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+3.9%
2024$9,929+9.5%
2023$9,064+7.2%
2022$8,454+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

To:

DeedBook 4471, Page 58Recorded1/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 2002