Skip to content

110-112 N 2nd St CvPaterson, NJ 07522

Built 1908

Last Sale Price
$131,377
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block111
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
13%
Improvement Value:$221,700
87%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,028+3.9%
2024$12,537+9.5%
2023$11,445+7.2%
2022$10,675+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$131,377

To:

Sq Ft2,952DeedBook 4711, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1908