Skip to content

253-255 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$108,300
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block1203
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
39%
Improvement Value:$119,400
61%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+3.9%
2024$9,595+9.5%
2023$8,760+7.2%
2022$8,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,300

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2211, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1950