Skip to content

182-190 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block1205
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,520
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
23%
Improvement Value:$256,000
77%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,890+3.9%
2024$16,253+9.5%
2023$14,838+7.2%
2022$13,840+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft3,520DeedBook 4024, Page 8