Skip to content

198-206 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block1205
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage3,132
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,600
48%
Improvement Value:$412,300
52%
Total Assessment$792,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,398+3.9%
2024$38,876+9.5%
2023$35,490+7.2%
2022$33,104+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft3,132DeedBook 2060, Page 5

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook D1373, Page 1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D1228, Page 215