Skip to content

295-297 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block1207
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,700
15%
Improvement Value:$226,300
85%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+3.9%
2024$12,993+9.5%
2023$11,861+7.2%
2022$11,064+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft2,750DeedBook 581, Page 89