Skip to content

293-295 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block1208
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
ZoningMU
Sq Footage1,748
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
25%
Improvement Value:$110,300
75%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449+3.9%
2024$7,168+9.5%
2023$6,544+7.2%
2022$6,104+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,748DeedBook 4091, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook D213, Page 19