Skip to content

327-331 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block1209
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
30%
Improvement Value:$111,300
70%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+3.9%
2024$7,776+9.5%
2023$7,099+7.2%
2022$6,622+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,500

To:

Sq Ft1,568DeedBook 161, Page 225