Skip to content

235-237 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$257,770
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block1213
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
37%
Improvement Value:$140,300
63%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,418+3.9%
2024$10,988+9.5%
2023$10,031+7.2%
2022$9,356+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,770

To:

Sq Ft1,612DeedBook 614, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1955