Skip to content

360-362 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block1217
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
40%
Improvement Value:$125,600
60%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,669+3.9%
2024$10,267+9.5%
2023$9,373+7.2%
2022$8,742+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 3377, Page 101Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$173,500

From:

To:

DeedBook 2868, Page 240Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook D381, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1960