Skip to content

341-343 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block1218
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
44%
Improvement Value:$105,200
56%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,630+3.9%
2024$9,267+9.5%
2023$8,460+7.2%
2022$7,891+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 2769, Page 78Recorded2/4/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D1652, Page 175

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook Z128, Page 529