Skip to content

279-281 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block1219
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
34%
Improvement Value:$159,800
66%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,411+3.9%
2024$11,944+9.5%
2023$10,904+7.2%
2022$10,170+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,161DeedBook 1794, Page 248

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook D351, Page 96