Skip to content

22 Watson StPaterson, NJ 07522

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block121
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
25%
Improvement Value:$49,500
75%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,363+3.9%
2024$3,236+9.5%
2023$2,954+7.2%
2022$2,756+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,296DeedBook 3636, Page 189Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook Z106, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1892